بحران آب در کشور جدی است

تغییرات آب ‌و هوایی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مسئله امروز جوامع بشری است که همه ابعاد زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده است. برای مردمی که زندگی‌شان مستقیم وابسته به زمین و آب است از دست دادن هرکدام از این‌ها فقط یک مشکل محیط زیستی نیست بلکه کل زندگی آن‌ها را از بین می‌برد.

طبق آمار موجود حدود چهار پنجم مساحت زمین های جهان در محدوده مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد و منطق خشک و نیمه خشک جهان تقریبا ۷/۴۴ میلیون هکتار را شامل می شود که حدود ۳۹ درصد ان مناطق نیمه خشک به حساب می آید. تقریبا ۹۰ درصد از مناطق خشک جهان در ۲۷ کشور متمرکز شده است که حدود ۶۰ درصد آن در کشورهای در حال توسعه واقع شده است. در حال حاضر از ۱۴ کشور خاورمیانه، ۹ کشور در شرایط کم آبی شدید به سر می برند که پرجمعیت ترین مناطق کم آب جهان را تشکیل می­دهند.

یک درصد جمعیت جهان در ایران ساکن  است درحالی‌که سهم کشور ما از منابع آب تجدیدشونده تنها ۲۶/۰ درصد است. در ایران رشد جمعیت اثر مستقیم و معنی‌داری بر مصرف آب دارد. رشد مصرف آب و منابع آبی سریع‌تر از رشد جمعیت پیش می‌رود و این موضوع می‌تواند تهدید جدی برای محیط زیست و ادامه زندگی جمعیت کشور محسوب شود علاوه بر این با توجه به شرایط اقلیمی متنوع ایران بحران آبی در تمام مناطق یکسان نخواهد بود. توزیع مکانی و زمانی مقدار آب تجدیدشونده کاملاً متغیر بوده و متناسب با توزیع جمعیت و نیازهای آبی بشر نیست. بنابراین با توجه به‌شدت و گستره خشک‌سالی و افزایش جمعیت در کشور نیاز به برنامه‌ریزی‌های واقع‌بینانه و تدابیر اساسی بیش از پیش ضرورت می‌یابد.

امروزه آب بیشتر از سه عامل اصلی پیدایش و بقای حیات کره زمین یعنی خاک، هوا و آب، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه همه قرار گرفته است. حفاظت از منابع آبی و بهره‌برداری بهینه و اقتصادی و عادلانه از آن یک مسئله جهانی است. اگرچه قسمت بزرگی از منابع آبی تجدید پذیر است ولی حجم آن­ها کم و بیش ثابت بوده و در مقابل، تقاضا برای آن رو به افزایش است. به‌طوری‌که در طی صد سال اخیر جمعیت جهان چهار برابر و تقاضا برای آب بیش از شش برابر شده است که خیلی بیشتر از رشد جمعیت است و به نظر می رسد حدود ۳۵ درصد از جمعیت جهان تحت تاثیرات منفی کمبود شدید آب قرار بگیرند و حدود ۶۵ درصد از جریان آب رودخانه­های جهان و اکوسیستم­های آبی در معرض خطر تخریب در حد متوسط تا زیاد هستند.. به این ترتیب سرانه آبی برای مردم جهان روبه کاهش نهاده و آلودگی آب به‌عنوان یک تهدید جدی پدیدار شده است. به همین دلیل استفاده پایدار از منابع آب به هدفی محوری تبدیل شده است. بین آب و محیط زیست همواره یک ارتباط ارگانیک و پیوسته برقرار است. بحرانی شدن وضعیت هر دو مقوله خود معلول علتی دیگر و ناشی از توسعه نامتوازن و ناپایدار در این سرزمین است. امروزه دسترسی به منابع آب شیرین و باکیفیت یکی از مسائل مهم و اساسی در بسیاری از کشورها است. هرچند بحران آب در گذشته به علت کمی جمعیت به‌اندازه امروز محسوس نبود اما با افزایش روزافزون جمعیت رشد صنعت گسترش شهرنشینی و تغییر سبک زندگی بیش از گذشته مشهود بوده به‌نحوی‌که کم‌آبی در حال حاضر به بحرانی جدی تبدیل شده است.

ایران یکی از کشورهایی است که چه به لحاظ جغرافیا و چه به لحاظ استفاده نادرست از منابع طبیعی دچار فقری روزافزون شده است. موقعیت جغرافیایی از یک سو و سوءاستفاده‌های انسانی از سوی دیگر این کشور را در معرض شدیدترین نابسامانی زیست‌محیطی به‌خصوص در زمینه منابع آب زیرزمینی قرار داده است. تنش آب در مناطقی از آن به حدی است که زمین‌های کشاورزی آن تبدیل به بیابان شده و مردمی که روزی خود را مستقیم از زمین به دست می‌آوردند به‌شدت آسیب‌دیده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه

اطلاعات این پست
  • نوشته شده در تاريخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  • توسط : admin
  • برچسب ها: ‫

تماس با ما
دسترسی سریع
آمار بازدید
  • 0
  • 46
  • 42
  • 18,727
  • 21,416