باغداری در شرایط کم آبی

سلام به همه علاقمندان به کشاورزی

در حال حاضر مساله کمبود آب در کشاورزی به یکی از مشکلات مهم کشاورزان و باغداران تبدیل شده است و بسیاری از باغات به همین دلیل به حال خود رها شده و خشک شده اند و در بسیاری از مناطق کشور شاهد کاهش قابل توجه تولید محصولات زراعی و باغی می باشیم. بحران کم ابی که در بسیاری از کشورها و از جمله کشور ما یکی از مهمترین مسائل کشور تبدیل شده است که برای رفع ان باید چاره ای جدی اندیشید و با شناسایی عوامل اصلی مولد بحران آب در کشور، برای رفع آن باید برنامه ریزی نمود، در غیر اینصورت شاهد کاهش جبران ناپذیر ذخایر غذایی کشور طی سال های اینده خواهیم بود که با توجه با افزاش روزافزون جمعیت و نیز سیاست های جدید کشور مبنی بر تشویق به فزرند آوری، عدم برنامه ریزی در ارتباط با نحوه مواجهه با بحران اب در تولیدات کشاورزی می تواند خطری جدی برای نسل آینده کشور باشد. بدین منظور راهکارهای عملی و بسیار ساده و کاربردی در ادامه ارائه می شود که با رعایت آنها کشاورز و باغدار بتواند در شرایط کنونی کمبود آب، محصولات خود را به مقدار کافی و با کیفیت مناسب به مصرف کنندگان عرضه نماید.
در بسیاری از کشورها محدودیت منابع آب شیرین به‌صورت یک معضل جدی درآمده است. رشد اقتصادی و افزایش رفاه و ثروت موجب تغییر رژیم غذایی مردم جهان شده و به‌ویژه کاهش رژیم‌های نشاسته‌ای و استفاده هرچه بیشتر از گوشت قرمز و لبنیات نیازمند آب بیشتری است. کشور ما، ایران، در منطقه‌ای خشک و نیمه‌خشک واقع ‌شده است و در طول تاریخ همیشه از سه محدودیت چالش‌برانگیز یعنی افزایش جمعیت، کم‌آبی مفرط و عدم تناسب زمانی و مکانی بارش رنج برده است. ایران با کمتر از یک‌سوم متوسط بارندگی جهان با محدودیت دسترسی به منابع آب مواجه است. در ایران تعداد رودخانه‌های دائمی نیز کم می-باشد و جریان آب در تمام این رودخانه¬ها نیز قابل توجه نیست. علاوه بر کمبود آب ما مشکل آب آلوده را نیز داریم. آلوده‌کننده‌های آب شامل فاضلاب‌های خانگی کشاورزی و صنعتی می‌باشند. بنابراین در ایران مسئله آلودگی آب از آلودگی هوا بیشتر و کنترل آن نیز مشکل‌تر است. خشک‌سالی‌ها نیز از معضلات دیگری هستند که با دخالت‌های بشر در محیط زیست افزایش یافته انتظار می‌رود که در آینده وضعیت نامساعدتر شود. امروزه کمبود آب از مهمترین عوامل محدود کننده توسعه فعالیت های اقتصادی محسوب می شود. که می توان آن را ناشی از انفجار جمعیت باالارفتن استاندارد زندگی تغییرات اب و هوایی و مدیریت نادرست منابع آب دانست. راهکاری که می توان با استفاده از آن این مشکل را کاهش داد مدیریت صحیح آب است. چون بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب در سطح جهان است و میزان مصرف آب در بخش کشاورزی در ایران بیش از متوسط جهانی است و این لزوم توجه به مدیریت صحیح اب در این بخش را نشان می دهد. نبودن مدیریت صحیح و اتخاذ شیوه ها و روش های نامطلوب سبب گردید که از منابع آبی نتوانیم استفاده بهینه و مطلوب نماییم. بنابراین ۷۵ درصد از آب های قابل دسترس در کشاورزی به هدر می رود. حدود ۹۰ درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و بیشترین اتلاف آب نیز مربوط به بخش کشاورزی است بنابراین نیاز به مدیریت درست آب در بخش کشاورزی ضرورت بیشتری دارد. برخی از عوامل اتلاف آب را می توان پایین بودن راندمان انتقال آب از منبع تا محل مصرف، تلفات زیاد آب در مزارع و نامتناسب بودن الگوی کشت با امکانات منابع آبی دانست.

در مقالات بعدی درباره راهکارهای مدیریت کشاورزی تحت شرایط کم آبی صحبت خواهیم کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 دیدگاه

 • ropa de mujer online

  Itactually a nice and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing. ropa de mujer online http://site1556.vzshop.info

اطلاعات این پست
 • نوشته شده در تاريخ ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
 • توسط : admin
 • برچسب ها: ‫

تماس با ما
دسترسی سریع
آمار بازدید
 • 0
 • 46
 • 42
 • 18,727
 • 21,416